Orlen Upstream Polska kończy proces integracji krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Celem tej konsolidacji jest poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu ziemnego.
Spółka Orlen Upstream Polska stanie się kluczowym integratorem, łącząc dotychczas rozproszone zasoby, które Orlen przejął w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG. W dniu 19 listopada 2024 r. spółka została oficjalnie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, co stanowi ważny etap w procesie konsolidacji aktywów wydobywczych grupy.
Działalność segmentu upstream, który obejmuje produkcję ropy naftowej i gazu, jest jednym z fundamentów działalności Grupy Orlen. Wpływa nie tylko na wyniki finansowe koncernu, ale także na realizację długofalowej strategii, związanej z transformacją energetyczną. Gaz ziemny, traktowany jako paliwo pomostowe, ułatwia przejście od węgla, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii. Elektrownie gazowe stanowią ważny element stabilizujący krajowy system energetyczny, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału źródeł odnawialnych, których produkcja zależy od warunków pogodowych. Wiesław Prugar, członek zarządu ds. Upstream w Orlen, podkreślił, że dzięki własnemu wydobyciu, koncern jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu, jednocześnie wspierając krajową gospodarkę w dążeniu do neutralności klimatycznej.
W 2023 roku Orlen wydobył ponad 40 procent gazu ziemnego, który był konsumowany w Polsce, a ponad połowa tej produkcji pochodziła z krajowych złóż. Prognozy wskazują, że rola błękitnego paliwa w zapewnieniu stabilności dostaw energii w Polsce będzie rosła. Celem Grupy jest utrzymanie wydobycia gazu na tym wysokim poziomie w nadchodzących latach. Aby to osiągnąć, Orlen inwestuje w poszukiwania oraz nowe technologie wydobycia, a także stawia na doświadczenie i kompetencje swoich pracowników.
Wiesław Prugar zaznaczył, że kompetencje pracowników Orlen są wyjątkowe zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Integracja zasobów upstream w ramach jednej organizacji pozwoli na lepsze zarządzanie tym potencjałem, który dotychczas był rozproszony w różnych spółkach. Nowa struktura organizacyjna i zoptymalizowane procesy operacyjne umożliwią osiągnięcie synergii, co przyczyni się do bardziej racjonalnego i efektywnego wykorzystania krajowych zasobów węglowodorów. Obecnie intensywnie trwają prace nad integracją procesów, systemów i zasobów w obrębie działalności poszukiwawczo-wydobywczej, a finalnym krokiem w tym procesie będzie prawne przejęcie przez Orlen Upstream Polska wszystkich krajowych aktywów upstream. Planowane jest to na pierwszą połowę 2025 roku.
Źródło: e-petrol.pl