Fińska firma Gasgrid poinformowała, że planowana jest budowa korytarza wodorowego, który ma prowadzić z Finlandii przez kraje bałtyckie i Polskę do Niemiec.
Operatorzy systemów przesyłu gazu z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i niemieckiego Ontras pomyślnie ukończyli studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC). Studium, rozpoczęte w styczniu 2024 r., określa kluczowe warunki wdrożenia NBHC, którego celem jest transport odnawialnego wodoru między sześcioma krajami.
W komunikacie operator Gasgrid podał, że region nordycki i bałtycki zapewnia znaczący potencjał wodoru odnawialnego zidentyfikowany w studium wykonalności na poziomie ok. 27,1 mln ton produkcji wodoru odnawialnego (w oparciu o łączną energię wiatrową i słoneczną na lądzie i morzu) do 2040 r. Tworzy to duży potencjał budowy rynku i eksportu wodoru w kierunku Europy kontynentalnej, który NBHC zamierza wykorzystać.
Przewiduje się, że do 2040 r. korytarz będzie transportował do 2,7 mln ton odnawialnego wodoru rocznie między krajami. NBHC może być jednym z pierwszych działających transgranicznych rurociągów wodorowych w Europie. Obecnie planuje się, że rurociąg będzie miał długość około 2500 km.
Źródło: e-petrol.pl