W stolicy Wielkopolski zatankujemy wodór

Orlen poinformował, że klienci wkrótce będą mogli zatankować nowe, ekologiczne paliwo. Koncern rozpoczął w Poznaniu testy swojej pierwszej w Polsce, ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej, która będzie zasilać samochody osobowe, ciężarowe, a przede wszystkim miejskie autobusy.

Wiodącym odbiorcą paliwa wodorowego będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Poznaniu, które w najbliższych 15 latach odbierze od Orlenu na potrzeby poznańskiej komunikacji 1,8 mln kg paliwa wodorowego, którym będzie tankowane 25 autobusów. To największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych tak dużych w Europie. 

W komunikacie Orlenu podano, że stacja tankowania wodorem w Poznaniu, którą spółka planuje uruchomić za kilka tygodni, znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Obiekt będzie dostępny publicznie, co oznacza, że z możliwości tankowania będą korzystać nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.

Wodór dla poznańskiej stacji pochodzi z własnych mocy wytwórczych Grupy Orlen i będzie dostarczany w bateriowozach (trailerach), które pełnią jednocześnie funkcję magazynów. Orlen udostępni kierowcom trzy dystrybutory. Dwa o ciśnieniu 350 bar będą służyć do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych, natomiast dodatkowy dystrybutor, o ciśnieniu 700 bar, będzie przeznaczony dla pojazdów osobowych. Zatankowanie autobusu potrwa ok. 15 minut. 

Stacja tankowania wodoru działa już w Krakowie, a w tym roku powstanie jeszcze stacja w Katowicach. Kolejne, które mają być oddane do użytku do połowy 2025 r., są obiekty w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. W Czechach wodór można już zatankować na stacjach ORLEN Benzina w Pradze i Litvinovie. W ciągu najbliższych 7 lat sieć Grupy Orlen będzie obejmowała ponad 100 stacji tankowania wodoru. W Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.


Źródło: e-petrol.pl

Wyślij zapytanie